כתוב את הכותרת כאן

כתוב את הכותרת כאן

מייסד השיטה

אימי שדה-אור

אימי שדה אור (ליכטנפלד ) נולד בשנת 1910 בבודפשט, הונגריה והגיע בגיל צעיר מאוד לסלובקיה. אביו, סמואל, היתה אישיות משמעותית מאוד בחייו של אימי. סמואל עסק בתחומי ספורט רבים כמו הרמת משקולות, היאבקות, וירטואוז בקרקס ולימים מפקד כוח בלשים ומדריך ראשי של כוח היאבקות משטרתי בבירת סלובקיה.

מגיל צעיר אימי עסק בספורט: שחיה, התעמלות היאבקות ואגרוף. עד גיל 30 זכה אימי בעשרות תחרויות ספורט, רובם באומנויות הלחימה, והכשיר תחתיו מאות לוחמים כמאמן.

עם התחזקות האנטישמיות באירופה אמצע שנות ה-30 אימי השתתף בעשרות קרבות רחוב נגד שונאי יהודים והוביל את חבורת הצעירים היהודית בהתמודדות עם הפוגרומים כנגד הקהילה.

עם השנים, אימי “סומן” כיעד מקומי לפגיעה עקב מעורבותו בהגנה על הקהילה היהודית,  כשהאימפריה הנאצית התחזקה באירופה, אימי הצטרף למאות צעירים שעשו דרכם לישראל.

את סיפור העליה המרתק של הקבוצה על סיפונה של אוניית המשא פנצ’ו ניתן לקרוא כאן.

האונייה עלתה על שרטון בים היווני והושבתה לחלוטין. אימי, במנהיגות יוצאת דופן תוך הקרבת חייו ובריאותו הציל עשרות אנים מטביעה, הוא יצא בראש קבוצה קטנה בסירת חילוץ לבקש עזרה. משחתת בריטית אספה את הקבוצה העייפה בדרכה למצרים לחזית האפריקאית נגד הנאצים. אימי אושפז בביה”ח במצרים ונותח באוזנו ופיו, נשאר משותק בפניו ולאחר שחרורו מבית החולים הצטרף ללגיון הצ’כי בלחימתו נגד הנאצים באירופה.

לאחר שנתיים באפריקה הצליח אימי לעלות לישראל- 1942. עם הגעתו לישראל יצחק שדה גייס אותו לשורות הפלמ”ח והפל-ים. אימי פרח בסביבה הצבאית של אותם שנים בארץ ישראל.

אימי לימד לוחמים לשחות, לחימה עם סכין ומקלות, הגנה עצמית וחינוך לספורט. עם הקמתו של צה”ל ב1948 הפך אימי  למדריך קרב מגע ראשי והיה שותף להקמתו של וינגייט כמרכז הספורט הצהל”י. את יסודות הקרב מגע של צה”ל כפי שאנו מכירים היום ייסד אימי ואימון תחתיו אלפי לוחמים במשך 16 שנות שירות עד שחרורו.

באמצע שנות ה-60 הקים אימי את המועדוני קרב מגע הראשונים בישראל. הוא “תרגם” את הטכניקות הצהליות לשימוש האזרחי. לאורך השנים אימי הכשיר מאות מדריכים, מדריכיו הבכירים מפיצים עד היום את הקרב מגע ברחבי העולם.

בשנת 1988 נפטר אימי, בגיל 88. הוא השאיר אחריו מורשת לאומית ובינלאומית, כמו גם אין ספור סיפורים מרתקים על הקוממיות בארץ ישראל ועל הקרב מגע.  

×

שלום!

לחץ על אחד הנציגים שלנו למטה כדי לשוחח בצ'אט ב- WhatsApp או שלח לנו דוא"ל imkmoffice@gmail.com

× כיצד נוכל לעזור?